Attól függően, hogy milyen olajakat és azokból mennyit használunk a szappanban, alakíthatjuk a szappan tulajdonságait.
Mit várunk el egy szappantól?
Legyen megfelelő állagú, jól habozzon, és hidratáljon.
A következőkben pár Mo-n is kapható olaj jellemzőit sorolom fel. Mit és mennyit kell belőle alkalmazni, hogy tökéletes szappant kapjunk?
• Avokádóolaj: tele van A, D és E vitaminokkal. Kiváló ápoló a száraz, ekcémás bőrre. Hatékonyan alkalmazzák gyulladásra, hegek kezelésére.
• Búzacsíraolaj: tele van E vitaminnal, és remek antioxidáns. Segít a regenerálódásában, karbantartja a szöveteket.
• Dióolaj: Magas E vitamin tartalommal késlelteti a bőr öregedését, nagyon jó tápláló olaj.
• Földimogyoró olaj: enyhíti a bőr szárazságát, és fokozza a rugalmasságát, használják ekcémás bőr kezelésére.
• Jojoba olaj: minden bőrtípusra jó, még a pattanásos bőrt is hatékonyan ápolja. Növeli ab őr rugalmasságát.
• Kakaóvaj: nagyon kellemes csoki illata van. Keményíti a szappant, és lágyabbá teszi a bőrt, csodaszer a száraz bőrre.
• Kókuszolaj: biztosítja a csodás habzást és keményíti a szappant. 30% feletti alkalmazásnál száríthatja a bőrt, bár a fene tudja, mert eléggé elterjedt és dicsért szappan a 100% kókuszvaj tartalmú.
• Mangóvaj: nagyszerű hidratáló, fokozza a bőr rugalmasságát, puhítja azt. Regenerálja a bőrt és hatékony az ekcéma, pikkelysömör ellen.
• Makadámia olaj: nagyon jó bőrkondicionáló, hatékony az érett bőrre, és könnyen beszívódik
• Mandulaolaj: minden bőrtípusra jó, kiváló babaápolásra. Leginkább száraz, érzékeny bőrre alkalmazzuk.
• Méhviasz: nemcsak szappankészítéshez használják, hanem kozmetikumokban, és ajakbalzsamokban is, illetve gyertyaöntéshez. 1 kg olajhoz adhatsz 50 g méhviaszt, hogy keményebb szappant kapj. Fantasztikus mézillata van.
• Mogyoróolaj: hidratálja a bőrt, de ez is egy elég lágy olaj, ami nehezítheti a szappan keményedését.
• Napraforgóolaj: általában az olívaolaj helyettesítésére használják, mert kevésbé drága. E vitamint tartalmaz. Lágyítja a szappant.
• Olívaolaj: a legelterjedtebb olaj a szappankészítésben. Akár 100%-ban is használhatod. Nem érdemes extra szűz olajat használni szappanhoz, minél olcsóbb, annál jobb. Lágyítja és fiatalítja a bőrt. Finom, lágy állagot biztosít.
• Repceolaj: nagyon lágy olaj, ha repcét adsz az olajbázisodhoz, azt eredményezheti, hogy a szappan lassabban keményedik. Általában a drágább olajok kiváltására használják (pl. olíva).
• Ricinus: hidratálja a bőrt, és lágyítja a szappan állagát. Nagyon jó bőrkondícionáló.
• Sheavaj: szuper ápolóolaja a bőrnek, és kemény állagot biztosít a szappanban. Igen magas az A és E vitamin tartalma. Szuper a száraz és öregedő bőrre, hatékony az ekcéma és pikkelysömör ellen. Nagyon jól regenerálja a bőrt, és gyulladáscsökkentő hatása is van.
• Szezámmagolaj: ekcémára használják, és nagyon jó hidratáló olaj.
• Szőlőmag olaj: anélkül táplálja a bőrt, hogy zsíros után érzet maradna. A legjobb az érett, száraz bőrre. Tele van E vitaminnal, és magas antioxidáns tartalmának köszönhetően nagyon jó az öregedő bőrre. Javítja a bőr rugalmasságát, regenerálja a kollagén szöveteket.
Superfat
Ez a neve annak az eljárásnak, ami során extra adag olajat teszünk a szappanba, hogy jobb bőrápoló tulajdonságokkal rendelkezzen. Én a biztonság kedvéért is szoktam 5% extra adag olajat hozzátenni, ugyanis ezzel még több esélyt adok a lúgnak, hogy teljesen feloldódjon, és még véletlenül se maradjon vissza a szappanban.
Ha úgy döntesz, hogy te is alkalmazod ezt az eljárást, csak annyit kell tenned, hogy megszorzod a receptben lévő lúg mennyiségét 0,95-tel. Ugyanis ha a lúg mennyiségét csökkented, azzal az olaj arányát növeled a szappanban. Még ennél is egyszerűbb, ha a lúgkalkulátor beállításaiban a superfat mértékét 5%-ban adod meg. Kísérletezhetsz is, 3% és 10% között kipróbálhatod, hol van a te határod. Az 5% csak egy ajánlás, ezt szokták leggyakrabban alkalmazni.
A superfat alkalmazásánál különböző eljárásokat olvashatsz attól függően, hogy amerikai vagy európai oldalon jársz. Amerikai oldalak azt írják, hogy ha a szappanosodáskor adsz hozzá a szappanhoz extra olajat, pl. kakaóvajat, akkor a kakaóvajad fog megmaradni benne, mint extra hidratáló hatás, mert a többi összetevő akkorra már nagy arányban elszappanosodott. Ha pedig a legelején csökkented a lúg mennyiségét, akkor az olajkeverékedből fog több maradni a szappanban, nem egy meghatározott alkotóelemből. Ez kémiailag nincs bizonyítva, sokan a superfat-et az olajbázishoz adják. Ez leginkább szokás kérdése.
Az illóolaj olyan növényekből nyert folyadék, amely illékony vegyületeket tartalmaz. A természetes illóolajoknak nemcsak kellemes az illatuk, de sok (bőr)problémára jelenthetnek megoldást.
A mesterséges olajoknak hamar elillan az illatuk, és gyógyászati célra is alkalmatlanok. Érdemes ezért a vásárlásnál fokozottan odafigyelni az eredetre, és hogy milyen módon nyerték ki az illóolajat a növényből, mert a magas ár sajnos nem minden esetben jelenti a jó minőséget. Az illóolajokat száraz, sötét helyen kell tárolni, ezért ha az adott üzletben nem látjuk ezek biztosítását, jobb, ha nem vesszük meg az olajat. A nem megfelelő tárolás az olaj tulajdonságainak romlását, illetve a felhasználási idő csökkenését eredményezheti.
Illóolajok a bőrápolásban
Az illóolajok szerepe a bőrápolásban már régóta ismert. A következő felsorolás összegzi, hogy milyen bőrproblémára milyen olajok használhatók.
• Zsíros bőrre: bergamott, cédrus, citrom, citromfű, édeskömény, geránium, grépfrút, kamilla, levendula, mirha, rózsa, szantálfa
• Normál bőrre: levendula, jázmin, geránium
• Pattanásos bőrre: bergamott, boróka, citrom, citromfű, geránium, grépfrút, levendula, szantálfa, teafa
• Száraz bőrre: cickafark, geránium, jázmin, kamilla, szantálfa, ylang-ylang
• Érzékeny bőrre: grépfrút, kamilla, narancsvirág, rózsa
• Kevert bőrre (ezek a kiegyenlítő olajok): geránium, levendula, szantálfa, ylang-ylang
Adagolás
Ha nemcsak gyógyászai céllal, hanem kifejezetten az illata miatt szeretnél használni egy illóolajat, akkor is érdemes utánanézni az alkalmazásnak. Az illóolajok ugyanis a leginkább allergén anyagok. Adagolásukhoz nagy figyelem szükséges. A számomra legkellemesebb borsmenta például enyhén toxikus illóolaj, 3-5 éves gyerekeknél orr környékén nem szabad használni, mert légzésbénulást okozhat (az eukaliptuszt is mellőzni kell kisgyerekeknél)!
A következő illóolajok lehetnek veszélyesek:
Gyerekeknél kerülendő: inkább semmilyen illóolajat ne használjunk, vagy csak nagyon enyhét, a felnőtt adag 1/3-át, 1/4-ét. Tilos az eukaliptusz, menta, kámfor!
Áldott állapotban lévők kerüljék az ánizs, árnika, bazsalikom, boróka, borsmenta, cédrus, cickafark, ciprus, csombor, csombormenta, fahéj, fenyő, geránium, illatos verbéna, izsóp,jázmin, kakukkfű, kámfor, koriander, majoranna, muskotályzsálya, olasz szalmagyopár, oregánó, pálmarózsa, rozmaring, szegfűszeg, szerecsendió, tárkony, tuja , varádics, vasfű vagy a zsálya illóolajak használatát. Ezek görcsöket, vetélést okozhatnak. A terhesség korai szakaszában a következőket sem szabad használni: zsálya, rózsa, jázmin, kamilla. Később már mértékkel lehet.
Napozás előtt kerüljük a citrusfélék olajainak alkalmazását, valamint a fogpiszkálófű és az angyalgyökér illóolajok használatát, mert ezek fényérzékenyítő olajok, és fény hatására a bőrön kiütéseket okozhatnak.
Magas vérnyomásra nem jó a kakukkfű, rozmaringok és a zsályaolaj.
Epilepsziásoknál rohamot válthat ki a következő: bazsalikom, borsmenta, cédrus, ciprus, édeskömény, izsóp, kakukkfű, kámfor, rozmaring, tuja és a zsálya illóolaja.
Homeopátiás kezelés alatt kerülni kell a menta, fenyő, eukaliptusz, boróka illóolajok használatát. Alkalmazásuk ugyanis semmissé teheti a kezelés hatását.
Belsőleg csak szakemberrel való konzultáció után szabad bármilyen illóolajat használni!
Az érzékeny bőr allergiás kiütésekkel reagálhat a következőkre: bazsalikom, babér, elemi, eukaliptusz, fahéj, feketebors, fenyő, gyömbér, hegyipereszlény és szegfűszeg illóolaj.