Készítsd el saját magad házilag!

Dezodor házilag

2014.03.15 19:25

A házi izzadásgátlóhoz a dolgokat bioboltban szerezheted be, de nagyobb élelmiszer-áruházakban is hozzájuk juthatsz. A keveréket kedved szerint változtathatod, nincs kőbe vésett recept.

1. recept:

Hozzávalók: 
-Szilárd növényi vaj, mint kakóvaj, sheavaj, kókuszvaj, vagy mangóvaj. Ezek valamelyike, vagy kombinációjuk lesz a deó “teste”. Bőrtápláló növényi zsírok, gyulladásgátló, eleve antibakteriális hatással.
-Hidegen sajtolt növényi olaj (mandula/körömvirág/mogyoró). Ez teszi lágyabb állagúvá a deó szilárd vaj részét
-Szódabikarbóna: Fertőtlenít, ez maga a hatóanyag
-Teafa és citromfű illóolaj: Antibakteriális, finom illatot ad a deónknak. A teafaolaj megtalálható számos bőrgyógyászati, bőr- és szájápolási készítményben, többek között samponokban, arc- és testápoló krémekben, ecsetelőkben, szájvizekben, fogkrémekben.

Elkészítése:
1. A szilárd zsiradékot (2 rész) olvasszuk meg vízfürdőben (kisebb edényben forraljunk vizet, ebbe a forró vízbe megy a keverőtál)
2. Keverjünk hozzá kb. 1 rész olajat
3. Annyi szódabikarbóna kerül bele, amennyit a keverékünk fel tud venni (Gyógyszertárból beszerezhető)
4. Annyi illóolaj kerüljön bele, amennyit illatra is harmonikusnak érzünk. Ez egy 50 ml-es kence esetében kb. 8 csepp. Tegyük tégelybe, vagy kiürült stiftesdobozba.

KÉSZ!
Borsónyi mennyiség a krémdeónkból egész napra frissességet ad, használjuk bátran! :)

 

EGYÉB ILLÓOLAJAK

 -Férfi deóba: fodormenta, bazsalikom, ciprus
 -Virágillatú parfümdeóba: Jázmin, levendula
 -Gyümölcsös deóba: grapefruit, narancs, kubeba
 -Fűszeres deóba: rozmaring, petit grain, bazsalikom
 -Mentolos deóba: borsosmenta, fodormenta, eukaliptusz, mirtusz


2. recept:

Amire szükséged lesz:

  • kókuszolaj/shea vaj
  • kukoricakeményítő vagy rizsliszt
  • szódabikarbóna
  • teafaolaj

A dezodorhoz keverj össze négy-öt evőkanál kókuszolajat vagy megolvasztott shea vajat négy-öt evőkanál rizsliszttel vagy kukoricakeményítővel. A kókuszolajnál ne lepődj meg, ha hűvösebb időben megszilárdul, és azt is meg kell olvasztani. Az olajat és a vajat vegyítheted is. Keverd el egyenletesen, majd add hozzá a teafaolajat. Ez baktériumölő hatása miatt érdekes, de levendulaolajat is használhatsz. A végén keverd el benne a szódabikarbónát, majd tedd az egészet egy használatra alkalmas tégelybe, ami lehet például egy régi stiftes dezodor üres tokja is.

Folyékony dezodorok

A házilag készített folyékony dezodoroknak kétféleképpen ható változatuk van: híg szódabikarbóna-oldat, ami lúgos kémhatásával semlegesíti az illatot okozó anyagokat, vagy gyógynövények és illóolajok kivonatai, melyeknek antibakteriális vagy izzadásgátló tulajdonságaik vannak. Illóolajok forrása a zsálya, a benzoé, a koriander, a levendula és a rózsafa. A gyógynövények közül a nagy csersavtartalmú pórusösszehúzó növények például a diófa minden része, a zsálya és az eperlevél.

Tipp: Folyékony dezodorokhoz adagolhat alkoholt, melynek magának is erős pórusösszehúzó hatása van. Enyhébb készítményekhez használhat izopropil alkoholt, ami az érzékeny bőrt nem szárítja annyira!

Íme a receptek:

Izzadásgátló spray zsályakivonattal, 350-450 forint/adag

500 ml víz, 115 ml (bor)ecet vagy fehérbor, 30 ml alkohol, 5 csepp levendula-, 5 csepp zsálya-, 5 csepp citrom-, 5 csepp rozmaring-, 3 csepp menta- és 5 csepp grapefruitolaj.

Szagtalanító spray, 350-450 forint/adag

500 ml víz, 35 g szódabikarbóna, 30 ml alkohol, 1 csepp szegfűszeg-, 1 csepp levendula-, 2 csepp mandarin-, 2 csepp grapefruit-, 2 csepp lime-, 4 csepp citromolaj.

Az összetevőket csak össze kell keverni és egy műanyagflakonba önteni. Természetesen nem muszáj a receptben írt összes illóolajat felhasználnia, kísérletezhet saját kedve szerint! Talán olcsóbb megoldás, ha csak egy- vagy kétfajta illatot tesz bele.

Stiftes dezodor, 300-400 forint/adag

Íme tehát a csodarecept körülbelül két adag dezodor elkészítéséhez (persze ez attól is függ, hogy mekkora dobozban akarja tárolni):

Hozzávalók:

  1. 5-6 púpozott evőkanál 100%-os kókuszvaj (bioboltban kapható 250 gramm 500-2500 forint).
  2. 30 gramm szódabikarbóna (ha nincs a konyhaszekrényében, bármelyik élelmiszerboltban kapható; 50 gramm 60 forint), izzadásgátló hatása van.
  3. 30 gramm rizsliszt (500 gramm 300-390 forint) vagy kukoricaliszt (500 gramm 300-600 forint; a bio drágább) vagy a kettő keveréke fele-fele arányban elosztva, jól felszívják az izzadságot.
  4. Opcionális: az illatosításához bármilyen 100%-os illóolaj felhasználható (én 100%-os teafaolaj-koncentrátumból használtam nyolc-tíz cseppet; 5 ml 500 forint).
  5. üres deóstiftes tok.
Elkészítése: Egy nagyobb tálban összekeverem a szódabikarbónát és a rizslisztet (aki izzadós típus, rakhat több szódabikarbónát a keverékhez, mert nedvszívó és szagtalanító hatása van, illetve a liszt mennyisége is növelhető). Öt púpozott evőkanál kókuszvajat vízgőzön megolvasztok, és a rizses keverékhez öntöm. Az evőkanállal simára keverem, és közben hozzáadok pár csepp illóolajat (valóban pár csepp legyen, mert ha túl sok, bőrirritációt okozhat). Az üres stiftes doboz alját teljesen visszatekerem, és az evőkanállal beletöltöm a masszát, majd szépen eligazítom a tetejét. A lezárt dobozt használat előtt egy napra a hűtőbe teszem (vagy pár órára a mélyhűtőbe); később is célszerű frizsiderben tárolni. Tökéletes izzadásgátló, nincsen benne a szervezetre káros anyag, nem hagy foltot a ruhán, edzés vagy egy rohangálós nap után is csak egészen enyhén érezhető egy pici szag (igaz, ha izzadós, tartsa magánál), 100%-ban bio és körülbelül 300 forintból kihozható egy adag.