A következő lépés a kencekeverésben az alapanyagok összeszedése. Már írtam általánosságban a beszerzésről, ami kis szemfülességet is igényel, most nézzük meg mit is érdemes kezdőként beszerezni.
- Emulgeálószerek: Ezek a víz és az olaj keveredését segítik elő (alapból ugye az olaj megáll a víz tetején, nem keveredik). A legtöbb házilag készült krémben van víz (a bolti krémekben mindig van). Kevésbé lesz zsíros tőle a krém, és a vizes résszel további hatóanyagokat vihetünk be. Emulgeátorból nem kell olyan sokféle, amihez bárki hozzájuthat és nagyon sok mindenbe fel lehet használni, az a méhviasz. Ezen kívül persze sokfélét lehet még venni, bár valóban természetesből kevés van.
- Sűrítők: kemény zsírok (pl a kakóvaj és a sheavaj), viaszok (ilyen a cetilalkohol vagy a sztearinsav). Sűrítik , keményítik a krémeket. Sheavajat, kakaóvajat érdemes otthon tartani, a cetilalkoholra és a sztearinsavra ritkábban van szükség (az én receptjeimben legalábbis). Ők ketten egyébként enyhe emulgeálószerek is.
- Tartósítószerek: ezek nagyon lényegesek, vizes krémet nem készítünk tartósítás nélkül. Megakadályozza a krém romlását, elpusztítja a bekerülő baktériumokat. Amit én szinte mindenbe ajánlok az a propolisz tinktúra, de vannak más, bőrbarát, széles körben felhasználható tartósító anyagok is (ezekről részletesen fogok majd írni). Sőt, az illóolajok is tartósítanak, mert a legtöbb erősen antibakteriális.
- Nedvességtartó/szabályozó szerek: pl. glicerin, tejsav. Én ezekben nem hiszek, ha mégis bekerül egy krémbe glicerin nálam akkor oldószer volta miatt van ott, egyébként csak kis mennyiségben használom. A kozmetikai cégek szerint a glicerin bezárja a bőrbe a nedvességet, megduzzasztja, ezzel hidratál. dr. Rózsa Sándor szerint egy idő után a bőr alsóbb rétegeiből is elvonja a nedvességet, tehát szárít. Én neki hiszek, de aki akar használja nyugodtan.
- Avasodásgátlók: Erre legjobb az E vitamin, mert az a bőrnek is hasznos, miért ne ütnénk két legyet egycsapásra? Az olajok avasodását akadályozza meg, főleg akkor érdemes használni ha gyorsan romló olajat veszünk, pl vadrózsa vagy ligetszépe. Már a kinyitás után érdemes belecseppenteni egy kis E vitamint, hogy tovább jó legyen. Könnyen beszerezhető patikákban, drogériákban kapszulás kiszerelésben.
- Olajok: Mindig hidegen sajtolt olajat vegyünk, mert ezekben vannak meg a növény eredeti hatóanyagai, és nincsenek vegyszermaradványok a finomítástól. Nem kell ragaszkodni a kozmetikai olajokhoz, ezeket jobban megszűrik és tisztítják, ezért színtelenek és illattalanok, de a hatásuk sem ugyanaz. A natúr kozmetika azzal jár, hogy elfogadjuk: a krémeknek nincs mindig fehér vagy babarózsaszín színük és csodás parfüm illatuk, a bőrbe sem azonnal szívódnak fel és nem fejtik ki a hatásukat egy percen belül. Egy hidegen sajtolt szőlőmag olajnak finom bor illata és sötétzöld színe van, ugyanez kozmetikai minőségben átlátszó és szagtalan. A legolcsóbb és leghozzáférhetőbb olaj az extra szűz olíva, ez mindig legyen otthon. Egyébként pedig a bőrtípusunknak megfelelő olajakat keressük meg (erről is írok még).
- Vizek: Aromavizek, desztillált víz, teák, aloe vera gél stb. Könnyebbé teszik a krémet, és a hatásuk is jó. Desztillált víz mindenképpen legyen itthon, bárhol megvásárolható ioncserélt víz álnéven.
- Illóolajok: A krémek illatosítására nagyon hasznosak, hogy ne az olajok/zsírok természetes szagát érezzük, de ugyanakkor tele vannak hatóanyaggal, minden illóolajnak egy sor gyógyhatása van. Sajnos a jó minőségűek drágábbak, de mindenképpen érdemes néhányra, a bőrünknek megfelelő jó hatással bíróra beruháznunk, az olcsóbbakból is az ismert márkákat használjuk (pl. Aromax, Naturol, Helén) vagy megbízható helyről vegyünk, de ezektől ne várjuk akkora gyógyhatást. Amivel érdemes elindulni az a levendula, szinte minden bajra és minden korosztálynak jó, még hígítatlanul is (a többivel vigyázni kell), ezen kívül pedig vegyünk néhány darabot, ami az orrunknak is megfelel.
Tehát egy példa kezdőkészlet:
10 dkg méhviasz, 10 dkg sheavaj, 1 üvegcse propolisz tinktúra, egy doboz E vitamin kapszula, egy üveg extra szűz oliva olaj, egy üveg ioncserélt víz, egy üveg tihanyi levendula olaj