Szinte minden drogériában kapható már levendulaolaj, mely a testet lelket nyugtató illóolajok gyűjteménye kis üvegcsében. De miért is ne készíthetnénk el magunk a saját levendulaolajunkat? Végtelenül egyszerű, próbáljuk hát ki otthonunkban. A lenti receptekben olívaolajat használtam, de ha valaki nem szereti az olívaolaj illatát, használhat helyette más, kevésbé aromás olajat is, mint például a mandulaolaj, lenmagolaj, vagy kukoricaolaj. Természetesen ez nem lesz 100%-os töménységű levendulaolaj, de azt tapasztaltam, hogy nem is baj, hogy kevesebb hatóanyag és illóanyag van a készítményünkben, mert nagyon erős, átható illata van, és a hatóanyagok mennyisége is épp megfelel a házipatika céljainak.
Levendulás olaj: Friss vagy szárított levendulával töltünk meg egy üveget és felöntjük olivaolajjal. Két hét a napon és kész is a házi masszázsolaj. Szinte minden bőrbetegségnél elindítja a gyógyulást. Szabadban járva szúnyog és kullancsriasztó.
Íme az elkészítése:
1 recept:
2. recept:
Hogy mire használjuk?
Nyugtalanság esetén is hatásos, mondjuk, ha egy-két cseppet teszünk belőle egy darab vattára, amit a hálószobában helyezünk el. Bőrápolásra is kitűnő, például szappant készíthetünk vele.Reuma esetén, a beteg területen a bőrbe masszírozva érhetünk el enyhülést.Fejfájás és magas vérnyomás kezelésére is használják.
Alvászavarra: kiváló gyógyír, ha 5 csepp levendulaolajat csepegtetünk a párologtatónkba, vagy párásító készülékbe. Készíthetünk magunknak levendula virágokkal töltött illatpárnát is, ami nem csak esztétikus látvány, de a molyokat is távol tartja az ágyneműnktől. A levendula illata pedig hamar megteszi hatását, és nyugodt álmot biztosít nekünk.
Fájdalomcsillapításra, szúnyogcsípésre: cseppentsünk néhány csepp levendulaolajat egy evőkanál. olívaolajba, ezzel dörzsöljük be a fájó testrészt. Ha a szúnyogcsípésünket viszketését kívánjuk enyhíteni, akkor egy csepp olajt masszírozzunk be a csípésbe. Hamarosan érezni fogjuk a hatását.
Gyűjtése, felhasználása: A gyűjtendő rész a virágos szár és levél. Nyár közepétől gyűjthető, lehetőleg nagy nyári melegben telihold idején. érdemes a szárazabb időszakokat kivárni, mert olyankor illóolajban tartalmasabb a növény.
Száraz, árnyékos helyen, esetleg letakartan szárítsuk és lezártan tároljuk, hogy erejét megtartsa. Egy év tárolás után azonban így is erejét veszti. Gyógyászati célból felhasználhatjuk a friss növényt, illetve annak töretét, kipréselt nedvét, tinktúráját, vagy a vízgőzdesztillációval kinyert illóolajat, illetve a szárított növényt áztatmány, forrázat, füst és porított formában.
Részletes ismertetés: A száj sebeit, a gyulladt fogínyt fertőtleníti, a kellemetlen szájszagot csökkenti a friss növény elrágása, vagy a higított tinktúrával, illetve illóolajjal történő rendszeres öblögetés. A fog fájását enyhíti, ha a levendula illóolajával bedörzsöljük.Fokozza az étvágyat, erősíti a gyomrot, annak emésztő energiáját, szünteti a gyomorrontást, émelygést, hányingert, puffadást, ha borban főzve, áztatva fogyasztjuk, vagy épp forrázat formájában. Megtisztítja a béltraktust az emésztetlen, lerakódott, erjedő salakoktól, mérgektől. Szünteti a dugulásokat, görcsös elzáródásokat, a béltartalom erjedését megakadályozza. Erős szélhajtó, puffadást fakasztó hatású. Bélférgek ellen bármilyen formában hatásos.
A máj fertőzéseit, gyulladásait a rozmaringhoz hasonlóan szünteti, sárgaság esetén javallt.
Az epetermelést fokozza, az epét hajtja, fiatalítja, fokozza annak zsíroldó emésztő hatását.
Enyhén melegíti a vesét, tisztítja annak szűrőrendszerét. Hatékony vízhajtó hatásúforrázata, vagy boros főzete, veseciszta, húgyúti fertőzés, hólyaghurut, esetén kúraszerű alkalmazása petrezselyemmel, királydinnyével, kevés borókával együtt kívánatos.
Az idegrendszerre nézve enyhe nyugtató, zsibbasztó, de fiatalító hatású is, ami miatt vizsgára készülés idején a diákok fejüket gyakran bedörzsölték vele, vagy koszorúként viselték. Szünteti a szédülést, szédelgést, ájulási hajlamot, ideggyengeséget. Szorongásos, pánikra hajlamos állapotok kezelésére, stressz oldására alkalmas külsőleg olajos masszázs, vagy bedörzsölés formájában, belsőleg a már említett módon javallt. A migrén eredetű fejfájása bedörzsölő szerként alkalmas, a homlok, halánték, illetve tarkótájon.
A keringést javítja, az összehúzódott érfalakat ellágyítja, tágítja, lerakódásaikat rendszeres fogyasztása feloldja, e hatását fokhagyma tinktúrával kombinálva javíthatjuk.
A bedörzsölt, borogatott területek vérellátását fokozza, érgörcseit oldja, ezért például végtagok érszűkülete esetén alkalmazandó. A szív terheltségét csökkenti, saját vérellátását javítja, miáltal a szívfájdalmakat enyhíti, a koszorúér problémákat kezelésében elengedhetetlen.
Az izmok csomóit, feszültségét, szünteti erejüket, tónusukat, frissességüket fokozza, ezért izomsorvadás, szakadás, húzódás esetén bedörzsölőszerként, borogatásként hasznos.
A keresztcsonttájék bedörzsölésével csökkenthetjük a deréktáji fájdalmat, merevséget.
A bőr fertőzéses, gombás megbetegedéseinél, gennyes sebeinél, rovarcsípésnél, kutya, vagy kígyómarásnál, csalánkiütésnél, kelések, bőrgyulladások, égési sérülés esetén a levendula forrázatával, tinktúrájával érdemes bedörzsölni, vagy borogatni az adott területet, vagy fürdőt készíteni vele. Ezzel egyidőben javallt belsőleg is fogyasztani.
Folyással, viszketéssel, gyulladással járó nemi betegségek kezelésekor igen javallt fürdő, bedörzsölőszer és boros főzet, forrázat formájában alkalmazni.
Segít a havi vérzés megindításában, s a tisztulás hatékonyságának fokozásában, csökkenti a kismedencei görcsöket, a hasfájást.
A véraláfutások felszívódását meggyorsítja alkoholos kivonatával való bedörzsölés, vagy borogatás.